06 06 2019

Pamiętając o tych, którzy nie powrócili z morza

Mimo że wydarzenie odbędzie się tuż przed Dniami Morza, trudno wyobrazić sobie nasze flagowe, żeglarskie święto bez nawiązania do tego koncertu. 8. czerwca o godzinie 22.00 na Cmentarzu Centralnym odbędzie się koncert poświęcony „Tym, którzy nie powrócili z morza”.

Cykliczne wydarzenie odbywa się zawsze w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego wśród symbolicznych grobów tych, których morze zabrało na wieczną wachtę. Muzyce towarzyszy gra świateł, która potęguje nastrój wieczoru. Koncert poprzedza ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie. Wyjątkowy i niepowtarzalny klimat wydarzenia przyciąga co roku ponad tysięczną publiczność.

Podczas tegorocznego koncertu dedykowanego „Tym, którzy nie powrócili z morza…” usłyszymy Stabat Mater Marka Jasińskiego oraz Sunrise Mass norweskiego kompozytora młodego pokolenia Oli Gjeilo. Uznawany za wschodzącą gwiazdę światowej muzyki klasycznej wirtuoz stworzył własny styl inspirowany muzyką poważną, filmową, ludową i jazzem. Składający się z czterech typowych dla mszy części Sunrise Mass jest afirmacją piękna natury i refleksją nad zgubną chęcią panowania człowieka nad światem. Kompozycja stała się chóralnym hitem.

Koncert w wykonaniu Chóru Akademickiego im. Prof. Jana Szyrockiego ZUT i Orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie poprowadzi Szymon Wyrzykowski.

Miejsca na widowni podczas koncertu są nienumerowane. Zakup biletu możliwy jest poprzez stronę www.opera.szczecin.pl . Koszt normalnego biletu to kwota 40 złotych.

Wejście na koncert znajdzie się od ulicy Ku Słońcu bramą główną Cmentarza Centralnego od godziny 21. W dniu koncertu bilety będą do nabycia również w kasie plenerowej przy głównej bramie. Kasa będzie czynna od godziny 15.00.

Koncert muzyczny nie jest jedyną formą upamiętnienia środowiska morskiego. Punktualnie w południe w sobotę, 15 czerwca na Cmentarzu Centralnym tradycyjnie zostaną złożone wieńce przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza”. A w niedzielę, 16 czerwca o godz. 12.00 w szczecińskie katedrze zostanie odprawiona msza święta w intencji ludzi morza. Również w niedzielę o godz. 14.00 na pokładzie Generała Zaruskiego odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne.

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się